مزاج چیست؟

مزاج شناسی

منظور از مزاج چیست وشناخت آن چه تاثیری در تندرستی بدن دارد؟

هر فرد از ابتدای تولد طبیعت و سرشت خاص خود را دارد.این ویژگی ها در حالات رفتاری و جسمانی وی اثرگذار بوده و بهتر است شرایط تغذیه ای بر اساس این ویژگی ها تنظیم شود.در این مقاله سعی شده شرح مختصری از ویژگی های مزاج ها داده شود.

انواع مزاج ها:
مزاج دموی(گرم و تر): این افراد اغلب خوش برخورد،اجتماعی،سرزنده ،صمیمی و بی خیال هستند.از نظر استخوان بندی درشت و چهار شانه هستند.موی بدن زیاد و تعریق فراوان و پرنوشی از ویژگی های بارز این افراد است.اغلب تمایل به رهبری گروه دارند و در جمع سخنران اصلی هستند.بدن مقاوم و پرخونی دارند.

مزاج صفراوی(گرم و خشک):این افراد فعال،دقیق،اندیشمند،بیقرار،تحریک پذیرو حساس هستند.اغلب بدن عضلانی و لاغری دارند.غذاهای تند یا شور مورد علاقه آن هاست و یک جا بند نمی شوند.بسیار فعال و پرانرژی هستند.بعضا در خواب ها از ارتفاع پرت می شوند و با این کابوس از خواب بیدار می شوند.سریع عصبانی می شوند و زود هم پشیمان می شوند.حجامت برای این افراد بسیار اثر بخش است.مصرف مرکبات برای این مزاج توصیه می شود.

مزاج سوداوی(سرد و خشک):این افراد کم حرف،محتاط،جدی و بدبین،غیر اجتماعی،خشک و مضطرب هستند.سردی نوک انگشتان پاها و دست ها،کرختی بدن،سر شدن گاه به گاه دست ها و پاها ،پرمویی و تیرگی پوست از علائم بارز این مزاج است.بعضی مواقع دچار وسواس فکری هم می شوند.اغلب لاغر و بی حال هستند.

مزاج بلغمی(سرد و تر):این افراد سوخت و ساز پایینی دارند و اغلب دچار رخوت و سستی،ضعف و بی حالی،خواب آلودگی،منفعل و آرام هستند.این افراد در تصمیم گیری ها دو دل و اهمال کار هستند.خواب از بهترین لذت ها بوده و معمولا شخصیت مسالمت آمیزی دارند.اغلب وزن بالا دارند و به قولی با خوردن آب هم چاق می شوند.استفاده از گرمیجات برایشان توصیه شده است.مصرف سردیجات را محدود کنند.

0 0 رای ها
امتیاز شما به این رژیم
دنبال کردن
اطلاع بده به من
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها